פרויקט "מסע שחרור" עבור צוותי ללוחמים משוחררים מצה"ל לעיבוד חוויות לחימה

מסע שחרור

Play Video

מהות הפרויקט

פרויקט "מסע שחרור" (באנגלית Peace of Mind) הינו תוכנית חדשנית עבור חיילים משוחררים בריאים בנפשם, לאחר שירות קרבי במהלכו נחשפו לאירועים קשים, שמטרתו בניית חוסן נפשי. בתוכנית זו צוותים אורגניים של יחידות קרביות עוברים עיבוד של חוויות הקרב ולומדים אסטרטגיות להתמודדות עם טראומה ואובדן. תהליך זה מסייע להסתגלות טובה לחיים האזרחיים .

במהלך שתים עשרה השנים האחרונות מטיב- המרכז הישראלי לפסיכוטראומה קיים מעל 100 קבוצות עבור לוחמים מחטיבות החי”ר השונות וכן לצוותים של יחידות מיוחדות שונות, לאחר מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה, צוק איתן ופעילויות אחרות.

כל הלוחמים שהשתתפו במסעות עד כה חוו חוויות לחימה שונות ובתוכם פציעה ו/או אובדן של חברים לצוות.
המרכז רואה עצמו פועל בפרויקט זה תוך הערכה רבה לפועלם של הלוחמים ושל צה”ל.

החזון המנחה את צוות הפרויקט בתוך המרכז הישראלי לפסיכוטראומה הינו כי חברה השולחת את בניה לקרב, מחויבת לדאוג להם עם שובם ממנו ובתוך כך להכיר בהשפעות של אירועים קשים אלה על חייהם האישיים. זאת תוך חיזוק הקשר הציוני והיהודי של הלוחמים עם צה”ל ומדינת ישראל.

ארבעת שלבי הפרויקט

שלב א’- הכנה 
ההכנה כוללת היכרות של הצוות עם המלווים בדרך של הפעלה חווייתית ושיחה.
מפגש של כ-24 שעות (כולל לינה), אשר מתבצע בשילוב הפעלה חווייתית, פעילות outdoor בים. דרך השיח והפעילויות האתגריות המשתתפים לומדים שפה חדשה לשיחה על חוויות השירות .

שלב ב’- סדנא לבניית חוסן: מתקיימת בקהילה יהודית בחו”ל
שבוע פעילות במתכונת חצי יום סדנא וחצי יום של בילוי והנאה. השהות בחו”ל מאפשרת ללוחמים להתנתק מחיי היומיום ולהתמקד בחוויותיהם המשותפות. המפגש בין הלוחמים המשוחררים לקהילה המארחת מעניק הכרה והערכה ללוחמים ונותן הזדמנות לחיזוק ההשתייכות לעם היהודי .
מפגשים אלו מבוססים על הלכידות החברתית של האחים לנשק ומגבירים את האפשרויות לתמיכה הדדית .
שלב ג’- סדנת סיכום
שלב זה כולל סגירת תהליך העיבוד באמצעות הפעלה חווייתית ושיחה. יום פעילות זה המתקיים שישה שבועות לאחר הסדנא המרכזית, מיועד לבחינת התהליך האישי שכל אחד מחברי הקבוצה עבר לאחר הסדנא החווייתית ולחיזוק מנגנוני התמודדות שנרכשו בתהליך, לצד בחינת התהליך הקבוצתי וגיבושו.
שלב ד’- סדנת מעקב
מפגש מעקב בן ערב אחד מתקיים כשישה חודשים לאחר סיום סדנת הסיכום וזאת לצורך מעקב על התהליך הצוותי והאישי וכן לבחינה של צורך בהתערבות אישית נוספת.

 

צרו קשר

למידע נוסף ובחינת השתתפותו של הצוות שלכם במסע שחרור נא השאירו פרטים

Peace of Mind is a program of Metiv | The Israel Psychotrauma Center. Metiv is an affiliate of Jerusalem’s Herzog Hospital.

© 2019, peace of mind, All Rights Reserved | Design & Code by com-mando